Samochód z Konopi – Historia

samochód Henry'ego Forda wykonany z konopi

W dzisiejszych czasach ekologia odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Na rynku ekologiczne można znaleźć prawie wszystko co tylko jest wykorzystywane przez ludzi na co dzień. Mówi się, że to trend, ale jest on poniekąd trochę wymuszony przez to, że chce się ograniczyć do minimum wszechobecnie używany plastik, który niestety jest powodem wciąż pogarszającego się stanu naszej planety. Dotyczy to praktycznie każdej gałęzi przemysłu i nie omija także motoryzacji, gdzie powszechnie stosuje się w nowych samochodach napędy hybrydowe oraz elektryczne, oszczędne silniki, katalizatory spalin czy biopaliwa.

Ekologia a Motoryzacja

Niestety w dalszym ciągu samochody tradycyjne kojarzone są głównie z mnóstwem zużytego plastiku i żelastwa, które napełnione są ropa naftową. Warto więc pomyśleć na takimi surowcami, które mogły by to wszystko zastąpić. W tej ideologii tak na prawdę nie ma nic odkrywczego i nadzwyczajnego, gdyż już około 76 lat temu Henry Ford, zwany ojcem światowej motoryzacji poszukiwał różnego rodzaju alternatywnych materiałów do konstrukcji samochodów a to ze względu na występujące braki w zaopatrzeniu w stal.

Pomysłowość Henry’ego Forda

Podczas trwania II wojny światowej zarówno stal jak i wszystkie inne metale były w pełni wykorzystywane przez przemysł zbrojeniowy. Miało to wpływ na produkcję samochodów, gdyż nie wystarczało już stali do ich produkcji. Dzięki swojemu genialnemu pomysłowi i środkom pieniężnym Henry Ford, który współpracował wraz z botanikiem Georg’em Washingtonem Caravera stworzył w pełni sprawne, pierwsze auto z soi oraz konopi, które było napędzane za pomocą biopaliwa wytworzonego z konopi. Jego prototyp auta zaprezentowano szerszej publiczności dokładnie 13 sierpnia 1941 roku.

Czy Plastik z Konopi Jest Mocniejszy Niż Stal?

konopie mocniejsze niż stal

Karoseria w zaprojektowanym samochodzie wykonana była z tworzywa składającego się w 70 procentach z celulozy, która pochodziła z włókiem konopnych. W ten oto sposób został uzyskany nieszkodliwy przy połknięciu, biodegradowalny i jak najbardziej przyjazdy dla naszej planety i środowiska plastik konopny. Tym samym cały samochód, dzięki temu iż zastosowano nowy materiał oraz wstawiono szyby, które wykonane były z akrylu zamiast ze szkła, był o wiele lżejszy, co przekładało się na mniejsze zużycie paliwa. Wszystko to nie wpłynęło jednak na bardzo ważny aspekt jakim jest bezpieczeństwo, gdyż tworzywo sztuczne uzyskane z konopi przemysłowej ma prawie aż 10 krotnie większą odporność na uderzenia od stali, a jego właściwości są porównywalne z włóknem szklanym. Zagłębiając się w temacie i szukając informacji na ten temat można znaleźć film, na którym widoczne jest jak Henry Ford uderza w swój samochód siekierą, a temu nic się nie dzieje i dalej pozostaje cały.

Zakończenie Prowadzenia Badań Nad Zastosowaniami Konopi w Motoryzacji

Nigdy do końca nie ujawniono dokładnego powodu, dlaczego Henry Ford pomimo wieloletnich badań nad plastikiem organicznym i biopaliwem, całkiem zarzucił swój prototyp oraz wszelkie dalsze prace badawcze nad pojazdami wykonanymi z konopi. Wiadomo natomiast, że największy wpływ na to miało zakończenie II wojny światowej. W tamtym okresie gospodarka powoli podnosiła się z kryzysu wojennego, potrzeby konsumenckie wzrastały coraz bardziej, a cała idea taniego i przede wszystkim ekologicznego samochodu niestety powoli odchodziła w niepamięć. W ten właśnie sposób kolejne lata a nawet dekady w przemyśle motoryzacyjnym upłynęły pod znakiem metalu oraz tworzyw sztucznych, które produkowane były tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu ropy naftowej.

Czy Ekologiczne Samochody Są Naszą Przyszłością?

Ostatnie lata pokazują, że następuje odwilż. Złoża ropy maleją z każdym rokiem, jej ceny rosną a niestabilna sytuacja na bliskim wschodzie i ciągły wzrost efektywności w rolnictwie powodują, że dział przemysłu motoryzacyjnego znów zaczął interesować się biotechnologicznymi rozwiązaniami. Dodatkowym czynnikiem jest wszechobecny trend ekologiczny, który powoduje, że niemal na całym świecie poszukuje się nie tylko tych efektywnych, ale też czystych technologii. W dzisiejszych czasach można zauważyć, że marki takie jak Ford, Honda, Mercedes czy BMW na nowo rozpoczynają produkowanie wszelkich elementów do swoich samochodów z tworzywa konopnego, które przede wszystkim zapewniają lepsze i większe bezpieczeństwo zarówno nam, jak i naszym bliskim przy okazji też dbając o środowisko. Można więc śmiało powiedzieć, że na horyzoncie widoczna jest nadzieja na poprawę kwestii ekologicznych w motoryzacji.

Oceń
[Głosy: 6 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © historia.kanabis.info - Historia konopi indyjskiej, czyli marihuany, siewnej inaczej przemysłowej, po za tym THC i CBD.