Historia Konopi, Marihuany w Chinach

Historia konopi indyjskich (marihuany) i siewnych (przemysłowych) sięga dalekich czasów. Wszystkie dzisiejsze odmiany tej fascynującej rośliny mogą zawdzięczać swoje istnienie między innymi właśnie pierwotnej genetyce konopi z Chin. Jednocześnie teraźniejsze odmiany posiadają silniejsze działanie za sprawą modyfikacji plantatorów. Naukowcy udowodnili, że 12 tysięcy lat temu była ona już uprawiana na chińskich ziemiach, dokładnie w Azji Wschodniej. Wtedy były głównie używane jako surowiec włókienniczy. Przede wszystkim do wytwarzania różnego rodzaju lin, papieru i żagli. W medycynie stosowano konopie jako lek na wiele uporczywych dolegliwości. Natomiast w religii używano ich aby zbliżyć się do boskości i tym samym wypędzić złe duchy. Zatem poznajmy historię marihuany bliżej!

jaka była historia konopi w Chinach

Pochodzenie Konopi (Marihuany)

Skąd wzięła się marihuana i w jaki sposób się rozprzestrzeniła po całym świecie? Początki istnienia konopi odkryto w Chinach. Niezliczone wątki zapisane w literaturze chińskiej są na to niezbitym dowodem. Znaleziono plecione włókna konopi z około 8000 lat p.n.e w grobie w Czatal Hujuk. To właśnie wtedy używano ich do produkcji ubrań. W czasie panowania cesarza Shen Nunga stosowano roślinę jako herbatę do picia na malarię, reumatyzm oraz słabą pamięć. Następnie konopia przedostała się do Indii, gdzie została uznana jako święta roślina o cudownych mocach. Obniżano nią gorączkę, stosowano na kaszel i brak apetytu. Nie do końca wiadomo w jaki sposób rozprzestrzeniła się do innych krajów, w tym Niemiec i na całą Europę. Jednakże odnaleziono zapiski w księgach, poezji literackiej w różnych częściach świata z wątkiem tejże rośliny.

Do Czego w Starożytności Wykorzystywano Konopie?

W starożytności Chińczycy wykorzystywali konopie przede wszystkim do produkcji odzieży. Była to lepsza alternatywa w stosunku niż pozyskiwanie materiału od zwierząt. Tamtejsi ludzie stali się niezależnie od skór zwierzęcych. Konopia była łatwiejsza do pozyskania. W Księdze Rytuałów napisane zostało, iż należy nosić ubrania z konopi w okresie żałoby. Roślina ta miała również szereg innych zastosowań. Jej zalety wykorzystywano w rybołówstwie, między innymi robiono z niej liny oraz sieci do wędkowania. Bardzo dobrze sprawdzała się jako papier. Zapisywano na nim historię kraju, pisano wiersze i inne mądrości mędrców, filozofów i uczonych. Wątek marihuany pojawia się w literaturze chińskiej na przykład w pracach Konfucjusza. Okazuje się, ze tamtejsi ludzie doskonale wiedzieli jak rozmnaża się konopie. Potrafili zidentyfikować części męskie i żeńskie na podstawie kwiatów i pyłku. Zbiór odbywał się w konkretnej fazie księżyca. Tylko wtedy konopie były wartościowe i posiadały swoje cudowne walory. Stara księga o nazwie Shuowen dokumentuje tą wiedzę.

Konopie i Jej Właściwości Wykorzystywane w Medycynie i Religii

Jeśli chodzi o medycynę, to także odgrywały istotną rolę w tej sferze. Udowodniono, że wykorzystywano wszystkie części roślin do leczenia czyli liście z łodygami, kwiaty a nawet korzenie. Lud chiński wyznawał w tamtych czasach taoizm. Była to swego rodzaju religia, która opierała się na konkretnych wierzeniach i rytuałach. Według tej kultury ludzie powinni żyć w zgodzie z otaczającym go światem a więc z naturą. Nie powinno się zakłócać harmonii panującej w przyrodzie i zjednać się z nią. Taoiści dodawali konopie do kadzideł i pachnideł, co miało korzystnie wpływać na stan ducha i pozwolić na zbliżenie się do nieśmiertelności i uzyskanie dobrego samopoczucia. Obcowanie blisko natury oraz nie zakłócanie jej naturalnego biegu było ważnym aspektem dla wyznawców.

Konopia Wykorzystywana na Całym Świecie

Przez wiele tysięcy lat konopie były wykorzystywane zarówno w przemyśle jak i w medycynie naturalnej. Założyciel taoizmu Shen Nung uważał, że trzeba korzystać z cudownych właściwości tej rośliny. Połączenie jej z żeń-szeniem miało dawać zdolność podróżowania w czasie. Zarówno w Chinach jak i w innych krajach była chętnie stosowana na szereg dolegliwości bólowych i wiele schorzeń. Wiele osób uważa, że jest bardzo cenna i należy umieć korzystać z jej właściwości prozdrowotnych. Inni natomiast uważają marihuanę za narkotyk. Czy faktycznie słusznie? W większości kontynentów jest zakazana ze względu na jej właściwości odurzające. Spożywanie nadmiernej ilości uzależnia. Na przestrzeni wieków marihuana była pozyskiwana jako produkt do produkcji olejków i tekstyliów. Pozwalała pozbyć się wielu dolegliwości skórnych jak i wewnętrznych w organizmie ludzkim. Wzbudziła wiele kontrowersji na całym świecie. Dzięki naukowcom odkryte zostały jej dobroczynne właściwości oraz pochodzenie.

Oceń
[Głosy: 8 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © historia.kanabis.info - Historia konopi indyjskiej, czyli marihuany, siewnej inaczej przemysłowej, po za tym THC i CBD.