Historia Konopi, Marihuany w Indiach

Nie ma roślin cieszących się tak złą sławą, co konopie (marihuana). Warto podkreślić, że nie zawsze tak było. Historia tych roślin sięga epoki kamienia, kiedy to rosły w stanie dzikim i były stosowane przez szamanów w rytuałach magicznych. Były również wykorzystywane do leczenia różnych schorzeń i dolegliwości. Istnieje spór między badaczami o jej miejsce narodzin. Jednym z regionów na świecie, w którym najwcześniej zaczęto używać konopi, są Indie.

jaka była historia marihuany w Indiach

System Religijny a Marihuana

Jednym z najważniejszych systemów religijnych, które ukształtowały się w starożytności, jest hinduizm. Pojawił się on na długo przed narodzinami trzech największych religii monoteistycznych i jest on kultywowany na półwyspie Dekan do dziś. Jego rozwój przypada na okres od 2300 do 1500 r. p.n.e. Zasady wiary i przewodnie praktyki religijne hindusów skompletowano w czterech księgach, zwanych Wedami. Na jej łamach znaleźć można rośliny uznawane w Dolinie Indusu za święte. Jest ich pięć, a wśród nich poczesne miejsce znajdują konopie, zwane indyjskimi. Starożytni hindusi wierzyli, że ów roślina ma tajemniczą, a zbawienną moc, która jest władna pokonać strach i niepokój. Po dziś dzień uznawana jest za swoisty wyzwalacz, który przynosi ludziom błogi spokój i uczucie szczęścia.

Co Śiwa Miał Wspólnego z Marihuaną?

Hindusi przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie legendy o bóstwach, takich jak Kali, Śiwa, Wisznu i Dewi. Z punktu widzenia badacza śledzącego historię marihuany w Indiach najważniejsza jest legenda o bogu Śiwa. Według podań miał on zemdleć strudzony nieopodal pewnej rośliny. Wcześniej brał udział w wyczerpującej kłótni. Po przebudzeniu postanowił skosztować tego, co rosło tuż pod jego nosem. Jakież było jego zdziwienie, gdy odzyskał energię i chęci do działania. Znając Wedy, nietrudno odgadnąć cóż za gatunek stoi za tą rośliną.

Eksplozja Kultury Konopnej w Indiach

Prawdziwy boom na marihuanę nastąpił w okresie od 2000 do 800 r. p.n.e. To wówczas zaczęto ją stosować w praktykach religijno-magicznych w dolinie Indusu. Konopie identyfikowano bezpośrednio z Śiwą. Ciekawostką jest sposób jego przedstawiania przez potomnych. Oto bowiem widać pół-boga, który ma ciężkie i zaczerwienione oczy. Na jego twarzy widać błogi uśmiech a często występującym akcesorium, którym ów pół-bóg dysponuje, jest fajka gliniana. To właśnie w tym czasie powstaje ciekawy specjał, którego naczelnym składnikiem są konopie indyjskie. Bhang, bo tak nazywa się ten napój, wytwarzany jest z konopi indyjskich, mleka, suszonych kwiatów i rozmaitych przypraw. Hindusi doprawiali Bhang kurkumą, cynamonem i kardamonem. Napój ten stosowany był przez pobożnych hindusów w celach religijnych i medycznych. Witano nim gości, strudzonych podróżnych i podawano go w trakcie wesel. Współcześnie pija się ten specyfik także rekreacyjnie.

Kultura Konopna od Kuchni

Bhang to niejedyny specjał wytwarzany między innymi z konopi, który był znany starożytnym, a także jest znany współczesnym hindusom. Warto wspomnieć o dom charas. Jego kolebką jest dolina Kaszmiru i Parvati. Powstaje przez pocieranie żywicy do momentu powstania gęstej kulki. W kulturze hinduskiej produkt pocierania charas zwie się kulką świątynną. Jak sama nazwa wskazuje, była ona wykorzystywana w trakcie obrzędów religijnych w świątyniach i praktyk duchowych. Wśród sekty Shaivów charas otoczony jest szczególną estymą. Ekstrakt żywiczny jest palony za pomocą tak zwanego chilium. Towarzyszy temu inkantacja różnych imion boga Śiwy.

Asceci a Marihuana

Shaivovie to nie jedynie wyznawcy praktykujący palenie marihuany. Bardzo dużą grupę stanowili i stanowią nadal tak zwani Sadhu. Pod nazwą tą kryli się pobożni asceci, którzy wyrzekali się gromadzenia dóbr materialnych, przyjemności i seksu. Asceza, którą się oddawali, nie była unikatem na scenie dziejowej. Geneza tego odłamu sięga wieku VIII. Wówczas ekspandował już Islam i Chrześcijaństwo. W różnych punktach cywilizowanego świata praktykowało się już różne formy monastyczne i ascetyczne. Sadhu wykorzystywali marihuanę do oddawania się kontemplacji i praktykom medytacyjnym.

Szersza Perspektywa

Negatywny stosunek do marihuany nie byłby w pełni zrozumiany w świecie pobożnych wyznawców hinduizmu. Dla nich konopia indyjska to jedna z pięciu świętych roślin ujętych w piśmie zatytułowanym „Atharvaveda”. Stosowana jest w praktykach religijno-duchowych i w medycynie alternatywnej. Podobnie jak Hindusi, tak i ludy zamieszkałe inne regiony chętnie wplatały marihuanę w poczet swoich praktyk magicznych i religijnych. Jednakże unikatowość Indii polega nie tylko na stosunku hindusów do konopi, ale i jej roli w procesie kulturotwórczym. Ta jest niepodważalna.

Oceń
[Głosy: 6 Ocena: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © historia.kanabis.info - Historia konopi indyjskiej, czyli marihuany, siewnej inaczej przemysłowej, po za tym THC i CBD.