Ciężko jest wykazać, kiedy na świecie pojawiły się konopie i w jakim okresie ludzkości zaczęły być powszechnie używane. Już chiński cesarz Shen Nong, żyjący prawdopodobnie ponad pięć tysięcy lat temu według tradycyjnych przekazów uczył ludzi szacunku i używania roślin. I to właśnie w okolicach 2737 roku przed naszą erą cesarz ustanowił konopie lekarstwem na około 100 różnych dolegliwości! Wcześniej również była używana do wyrobu żywności, a sznur konopny już od dawna był doceniany ze względu na swoją wytrzymałość.
Trzy Gatunki Konopi
Warto na wstępie zaznaczyć różnice, które przydadzą się do zrozumienia tematu historii konopi, ponieważ wyróżniamy trzy gatunki:
- konopie indyjskie (Cannabis sativa indica Lam.),
- konopie siewne (Cannabis sativa sativa L.),
- konopie dzikie (Cannabis sativa ruderalis J.).
To ten pierwszy rodzaj posiada w sobie THC, które jest odpowiedzialne za psychoaktywne oddziaływanie na człowieka. W dwóch pozostałych gatunkach zawartość THC nie przekracza 0,2%.
Historia Konopi w Europie
W 1500 roku naszej ery dzięki Hiszpanom konopie pojawiły się w Ameryce, a niedługo przed 1800 rokiem sam Napoleon sprowadził konopie z Egiptu do Francji. Zdawano sobie sprawę z jej właściwości leczniczych i prowadzono na tym polu wiele badań. Konopie przemysłowe są roślinami prostymi w uprawie. Które nie potrzebują specjalnego podłoża i traktowania, dlatego właśnie konopie siewne stały się popularne w dość trudnym XX wieku. Prekursorem ich upraw były Niemcy, które zajmowały się tym jeszcze przed II wojną światową, ale 20 lat później takie kraje jak Polska, Belgia czy Hiszpania zaczęły im dorównywać. Chociaż nie stało się to w Europie, to warto wspomnieć, że 1941 roku powstał nawet prototyp auta stworzony przez samego Henrego Forda, w którym karoseria miała być wykonana z włókien konopnych wzmocnionych dodatkowo żywicą – testy wykazały, że materiał ten może być nawet do 10 razy trwalszy niż stal!
Według danych z 2020 roku prekursorem jeżeli chodzi o uprawę konopi jest Francja, ponieważ znajduje się tam ponad połowa europejskich gruntów uprawnych tej rośliny.
Historia Konopi w Polsce
Możemy traktować Polskę jako bardzo doświadczony kraj w sprawach związanych z uprawą konopi przemysłowej, ponieważ jej historia sięga jeszcze czasów prasłowiańskich. Doceniano wówczas „magiczną moc” roślino i używano ją w obrzędach plemiennych – mistrz ceremonii dzięki psychoaktywnym właściwościom wprowadzał się w stan ekstazy. Również na terenach dzisiejszej Polski powoli odkrywano lecznicze właściwości konopi, która doceniana był też w przemyśle. Sytuacja uległa spowolnieniu w okresie wojen i wiele lat po nich, ze względu na to, że najpierw na pierwszym planie stał przemysł ciężki, a później wiele lat próbowano odrobić straty. Dopiero w 2004 roku nastąpił w sprawie upraw konopi siewnej prawdziwy renesans i uprawy na terenie Polski zwiększyły się kilkukrotnie. Rok później, 29 lipca 2005 roku uchwalono też ustawę, stanowiącą o tym, że posiadanie, uprawa i używanie marihuany w naszym kraju jest poważnym przestępstwem i grozi za nie kara więzienia. Od tamtego czasu, z różnym zaangażowaniem, toczą się walki zwolenników o legalizację, jednak jak do tej pory nie udało się zmienić prawa. Mimo wszystko temat CBD, medycznej marihuany i produktów konopnych ciągle wzrasta na popularności.
Dzisiejsze Podejście do Konopi w Europy
Podejścia do marihuany i konopi w celach rekreacyjnych w poszczególnych krajach Europy można podzielić na dwie zasadnicze grupy. W pierwszej znajdą się kraje, które całkowicie zakazują stosowanie, posiadanie i uprawę, a wszystkie te rzeczy uważane są za poważne przestępstwa i karane długimi latami spędzonymi we więzieniu. Drugi obóz nie ma jednak bardzo odmiennego zdania i pozwala na niewielkie posiadanie czy hodowlę, a przekroczenia w tej sprawie traktuje jedynie jak wykroczenia.
Oto przykłady krajów z różnym podejściem – w jednych za posiadanie można trafić do więzienia, a w drugich raczej karą będzie jedynie grzywna:
Zabronione: Polska, Słowacja, Dania, Wielka Brytania czy Włochy.
Częściowo zabronione: Czechy, Niderlandy, Hiszpania czy Belgia.
Biorąc pod uwagę długoletnią historię stosowania konopi, może powinno się częściej rozmawiać o jej zaletach, a nie tylko wadach. Wiele krajów czy okręgów (chodzi o niektóre stany w USA czy Kandzie), zmienia swoje podejście do sprawy rekreacyjnego użytkowania marihuany i możliwe, że za jakiś czas większa część świata jednak będzie po stronie pozytywnych aspektów jej użytkowania. Już teraz na terenie całej Europy można słyszeć o stosowaniu medycznej marihuany oraz produktach CBD, ale to prawdopodobnie dopiero początek.